Paraziták Európában

Paraziták a szervezetünkben: mikor gyanakodjunk? Nagy László, infektológus A helminthiasis - azaz a férgesség mint betegség - olyan kórkép, amelyet a szervezetben paraziták Európában életmódot folytató férgek vagy azok lárvái idéznek elő. Cikkünkben a Magyarországon előforduló féregfertőzések tüneteiről, a fertőzések módjáról és veszélyeiről olvashat. A féregfertőzés lehet teljesen tünetmentes, máskor a féreg parazita életmódja miatt táplálékot, vitaminokat von el a gazdaszervezettől, és hiánybetegséget okoz, avagy testanyagainak közvetlen toxikus, vagy allergizáló hatásának köszönhetően, kóros szervi tünetek jelentkeznek. Egyes férgek lárvái bejuthatnak a szövetekbe, ahol idegentestként gyulladásos gócokat hozhatnak létre.
Halálos paraziták paraziták Európában Európába az afrikai migránsokon keresztül Origo Karl Hoffmann, az Aberystwyth University paraziták Európában professzora a brit The Independent című újságban írt hosszú elemzésében figyelmeztet egy olyan veszélyre, amihez nagyban hozzájárult a nyitott határok liberális gondolata. Így ugyanis olyan betegségek terjednek — sokkal könnyebben, mint korábban —, amelyek emésztési zavarokat, vakságot okozhatnak, vagy megnövelik az AIDS-fertőzés, a rák kialakulásának valószínűségét.
A szerző egy konkrét példát is hoz, a schistosomiasis vagy bilharziózis nevű betegségre figyelmeztet — ez magyarán vérmétely fertőzést jelent — tudatta a De manapság, amikor szabad a mozgás és itt a klímaváltozás, ezek a paraziták Európában és Észak-Amerikában is felütik fejüket. Például a már említett vérmétely, amelyet egy, a vérerekben megtelepedő laposféreg okozta megbetegedés.
A vérmétely a malária után a legtöbb embert fertőző parazitás kór napjainkban. A betegség ismertetéséhez az Országos Epidemiológiai Központ bejegyzését gyömbér papilloma vírus segítségül, ismertetésük szerint a kórokozók a fertőzött ember székletével és vizeletével terjednek.
Ahol nincs csatornázás, ott a fekália és vizelet az édesvizekbe jut, az édesvizekben élő csigákban aztán a paraziták petéi lárvákká fejlődnek, majd visszakerülnek a vízbe. Tehát mindenki, aki fertőzött édesvízben fürdőzik, mosakodik, veszélynek van kitéve.
Az ilyen vízben fürdőző emberek bőrén átfúrják magukat a lárvák, a behatolás helyén aztán viszkető bőrgyulladás keletkezik. Egy kifejlett nőstény vérmétely évig él az emberi szervezetben, a belek és a máj ereiben.
A diagnózis felállítása után gyógyszeres kezelés szükséges, védőoltás azonban nincs. Az emberi vérmétely fertőzések 85 százaléka!
Afrika szubszaharai térségéhez kötődik. Azon a helyen, ahonnan az ENSZ nem oly régen közzétett kutatásai szerint több millió ember indulna meg Európa felé.
Hogyan ismerhetjük fel a parazitafertőzést?
És a fenti kór csak egy azon betegségek közül, amelyek az afrikai térségben tombolnak, de a kontinensünkre még nem jellemzőek. Karl Hoffmann véleménye alapján az, hogy a paraziták egyre könnyebben terjednek, beláthatatlan következményekkel jár hosszú távon, éppen ezért nagyon gyorsan ellenőrzés alá kell vonni a helyzetet.
Ha ez nem történik meg, a globális egészségügyre egy új, XXI. És arról akkor még nem is beszéltünk, hogy a bevándorlás következtében a parazitákon kívül több millió új kórokozó, baktérium és mikroba is Európába kerülhet.
Ezért is érdemes a segítséget nyújtó hotspotokat az EU-n kívül felállítani, hiszen a nyitott határok elgondolása óriási veszélyt jelent az őshonos európai lakosságra.
Ettől még nem árt az óvatosság, a tudatosság. A halakban élő férgek által okozott állatbetegségek vizsgálata egyik része annak a tizenhárom európai ország huszonkilenc intézményéből alakult ParaFishControl projekt nevű konzorciumnak, melyben a hat gazdaságilag legfontosabb európai halfajban fellelhető élősködőket kutatják a szakemberek.